حکمرانی تربیتی و ظرفیت‌های فقه تربیتی بررسی شد

۱۳ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۱ کد : ۳۶۱۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۳

نشست حکمرانی تربیتی و ظرفیت‌های فقه تربیتی از مجموعه نشست‌های پنل اخلاق و معنویت با حضور حجت‌السلام و المسلمین دکتر سید نقی موسوی استادیار دانشگاه فرهنگیان قم در روز چهارشنبه 3 آذرماه۱۴۰۰ برگزار شد. شایان ذکر است پنل مذکور به ریاست دکتر صدیقه مهدوی کنی، عضو هیأت علمی پردیس خواهران برگزار می‌گردد.

حجت‌السلام و المسلمین دکتر سید نقی موسوی در این نشست گفت: درحکمرانی باید به تجربه زیست خود توجه داشته باشیم که شخصیت و روش و سیره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در این راستا راهگشاست. کارآمدی ایشان مورد تایید بوده است و باید به دور از تقدس الگوها شناسایی شود و از شعارزدگی پرهیز شود.

وی در ادامه افزود: دو کلید واژه مهم در این مبحث، حکمرانی تربیتی و فقه تربیتی است. تا سال ۱۹۹۰ نوع حکومت‌ها متفاوت بوده است و بین دو واژه حکومت و حکمران تفاوت بوده و تئوری های متفاوتی هم در حکمرانی رابطه ای و از بالا به پایین در گذشته مطرح بوده است.

استادیار دانشگاه فرهنگیان قم با بیان رویکردهای سه گانه در حکمرانی اولین رویکرد را، سنتی و دومین رویکرد را بازاری و با حاکمیت قانون عرضه و تقاضا بر آن و رویکرد سوم را شبکه ای با ایده‌های پست مدرن بیان کرد.

وی در ادامه بحث حکمرانی تربیتی را نیازمند هم افزایی و تشکیلات قوی دانست. در نگاه وی فقه تربیتی ذیل این حکمرانی، باید و نبایدها را اکتشاف می نماید و در صدد ساماندهی تجویزات اسلام است.


( ۱ )

نظر شما :