دوره آموزشی تلاوت احسن ویژه اساتید و کارمندان

۲۲ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۴ کد : ۲۷۴۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۶۰

دوره آموزشی تلاوت احسن با تدریس دکتر مومن، عضو هیات علمی پردیس خواهران ویژه اساتید و کارکنان در روز پنجشنبه ۱۳ و ۲۰ آذر ۹۹ در فضای مجازی اسکای روم برگزار شد.

دکتر مومن در این جلسات ضمن ارائه مباحثی در زمینه خصوصیات صوت یا صدا شامل ارتفاع ،شدت و طنین ، زیر و بمی صدا ، پرده‌های صدایی به ارائه مباحثی در خصوص ویژگی‌های قاریان خاورمیانه اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: اولین صوتی که پس از هوا خارج می‌شود، بم ترین صداست .پرده‌های صوتی از بم شروع و به زیر ختم‌می‌شود و  ۷ پرده در صدا وجود دارد.

دکتر مومن سپس خاطرنشان کرد: انتقال پرده ها به واسطه تحریرها انجام می‌شود. به لرزش صدا تحریر می‌گویند که بر دو نوع ریز و درشت است .تحریر به دو صورت دهانی ( باز) و تحریر از حنجره ( دهان ثابت ) صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: هر وقت شروع به تلاوت کنید با صدای طبیعی خود شروع کنید. تلاوت را با همان پرده و ‌نغمه ای که آغاز شده با همان پرده و‌نغمه تمام کنید. مکث کردن بین آیات و بین قطعات تلاوت ۳۰ الی ۴۰ ثانیه است. لذا لازم است تعادل در مکث بین آیات داشته باشیم.

دکتر مومن در ادامه به چگونگی تمرین تنفس و کشش صوتی اشاره کرد و گفت: یکی از گسترده ترین و متین ترین نغمات تلاوت قرآن مقام بیات است که هر آیه با هر مفهومی را می‌توان با این مفهوم خواند . بیات به دو شکل شوری و حزنی ( محزون) خوانده می‌شود. مقام صبا مقامی است که مقام حزن نام دارد و آیاتی که دلالت برجهنم‌ یا عذاب الهی و حسرت و سرنوشت غم‌انگیز افراد است و افراد را وادار به تفکر  می‌نماید با این مقام خوانده می‌شود.

عضو هیات علمی پردیس خواهران در پایان به انواع تلاوت اشاره کرد و آنها را شامل تلاوت مجلسی که  ابراز و نشان دادن هنر تلاوت و به وجد آوردن مخاطب است و تلاوت آموزشی که برای تمرین تلاوت به عنوان الگوی تلاوت استفاده می شود، دانست.


نظر شما :