بررسی اندیشه‌های تفسیری امام خمینی(ره) همزمان با سالگرد رحلت ایشان

۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۲ کد : ۲۵۰۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۴۰

ویژه برنامه رحلت امام با موضوع "اندیشه‌های تفسیری امام خمینی(ره)" با سخنرانی دکتر صدیقه مهدوی کنی، عضو هیات علمی پردیس خواهران در روز دوشنبه 12 خرداد در فضای مجازی برگزار شد.

دکتر مهدوی کنی در این برنامه ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی (ره) به اقدامات ارزنده ایشان و پیروانشان در برپایی انقلاب اسلامی اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد تا ان‌شاء الله بتوانیم در نگهداشت آن نقش سازنده‌ای داشته باشیم.

وی در ادامه به دستاوردهای دانشگاه امام صادق (ع) و پردیس خواهران در تربیت نیروهای انقلابی در جهت پیشبرد نظام و هدایت آن تا سرمنزل مقصود اشاره کرد و آن را بسیار ارزشمند دانست.

عضو هیات علمی پردیس خواهران در ادامه به منظومه فکری حضرت امام خمینی (ره) و روش‌های رسیدن به این نظام فکری پرداخت.

وی در همین راستا به مفهوم این منظومه و نظامند بودن آموزه‌ها اشاره کرد و تصریح نمود: یک مجموعه نظامند متشکل از اجزاء و عناصر مرتبط به هم و کاملا هدفمند است.

دکتر مهدوی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه برای شناخت و تببین این منظومه نیاز به یک روش نظامند است؛ افزود: این تبیین نیاز به یک نگاه سیستمی و مطالعه سیستمی و نگاه کل گرایانه دارد. نگاهی که به بررسی اجزاء و کل  و پیرامون به صورت جامع می‌پردازد.

وی سپس به روش حضرت امام(ره) در این زمینه اشاره کرد و خاطر نشان نمود: حضرت امام(ره) با روش اجتهادی جامع به تببین مسائل می‌پرداختند. ایشان به موضوع فهم و تفسیر قرآن توجه ویژه داشتند. صرفا به اقوال گذشته‌ها اکتفا نمی‌کردند و خودشان به دنبال استدلال عمیق بودند و به کتاب و سنت توجه ویژه داشتند.

دکتر مهدوی در پایان تصریح نمود: حضرت امام (ره) محدود به یک بعد نبودند و همه زوایا شامل فردی، احتماعی، سیاسی، عرفانی و فقهی را مورد توجه قرار می‌دادند. تمام گفتارهای حضرت امام (ره) مبتنی بر قرآن بود. ایشان نگاه تفسیری داشتند و تاویلات قرآن کریم را در عمل نیز به خوبی به کار می‌گرفتند.  


( ۲ )

نظر شما :