هفتمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت؛ مناسبات فقه و تربیت در گذار از مغالطات رایج

۱۳ آبان ۱۳۹۷ | ۰۷:۵۱ کد : ۱۷۹۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۹

هفتمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان "مناسبات فقه و تربیت در گذار از مغالطات رایج" توسط حجه الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی، مدرس خارج حوزه علمیه مشهد و استادیار مرکز تخصصی آخوند خراسانی‌(ره) در روز شنبه 12 آبان در سالن بانو امین پردیس خواهران برگزار شد.

حجه الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی در این نشست به چیستی علوم انسانی و خصلت های آن پرداخت و گفت: علوم انسانی، مجموعه ای از رشته‌ها و شاخه‌های علمی است که موضوع محوری آنها، "انسان" به معنای کلی آن است. این علوم هم خصلت توصیفی و هم خصلت تجویزی دارند.

وی در ادامه به سنجش نسبت میان فقه و تربیت در سطح شناخت و دانش پرداخت و تصریح نمود: فقه به عنوان علم استنباط احکام شرعی از ادلّه تفصیلی، مطرح شده است و تربیت در این سطح و معنا، یک رشته علمی است که واقعیت ها و موقعیت های تربیتی را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد.

استادیار مرکز تخصصی آخوند خراسانی‌(ره) در همین راستا افزود: مقایسه میان قلمروی فقه و تربیت در سطح دانش، در واقع بایستی به معنای سنجش دانش فقه با علوم تربیتی تلقی شود و مقایسه واقعی بین آن دو صورت گیرد.

حجه الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی در ادامه به سنجش نسبت میان فقه و تربیت در سطح واقعیت پرداخت و خاطر نشان نمود: فقه در سطح واقعیت، عبارت است از احکام اسلامی جاری و قابل مشاهده در دنیای خارج که به صورت رفتارهای عینی و هنجارهای  رایج میان مسلمانان مشاهده می‌شود و تربیت نیز در این سطح، فرآیند تربیت در عینیت و واقعیت بیرونی است و لازمه تحقق آن وجود مربی، متربی و محتوا است.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار، به ارائه مباحثی در خصوص حیطه‌های داد و ستد میان علم فقه و علوم تربیتی پرداخت.

 

             


نظر شما :